HomeSpeciály Grilování Jak vybrat gril?

Jak vybrat gril?

Comments : 3 Posted in : Grilování, Teorie, Základní kurz on by : Jana Plecháčová Štítky: , , , , ,

Sezóna grilování je tady. Mnoho lidí se právě na tuhle činnost v létě těší, avšak vyvstává otázka, jak si vybrat co nejvhodnější gril. V dnešní době se drtivá většina lidí snaží vyjít s penězi a tak se při koupi řídí především kritériem, zvaným cena. Platí, že grily na dřevěné uhlí jsou nejlevnější záležitostí. Ještě dnes se dají koupit za pár set korun, většinou pod tisícovku. Ovšem pro někoho to má své nevýhody – dřevěné uhlí. Po zapálení musí uhlí nejprve vyhořet, a to důkladně až do šedobíla. Obvyklá doba tohoto úkonu je asi tak půl hodiny, Co je horší, že odkapávající tuk se dostává do ohniště a pak i spolu s karcinogenními látkami zpět do jídla.

Velmi oblíbené jsou elektrické grily. Dají se používat jak na zahradách, tak i uvnitř místnosti. I v tomhle případě se zákazník vejde zhruba okolo jednoho tisíce korun. Plynové grily tzv. jedou na propan-butan. Plyn ohřívá lávové kameny zespodu a tím se jednak absorbuje teplo, ale též gril vydává velký žár, který působí na připravovaný pokrm. Navíc lávové kameny pohlcují odkapávající tuk. Co je výhodou – samočistící kameny. Cena není nijak závratná – pohybuje okolo dvou tisíc, někdy i nepatrně výše.

Dnes už jsou na trhu i různé vychytávky. Například nerezový gril, jenž má rošt zavěšený na lanku a tím pádem je tu možnost regulovat jeho výšku. Tady se ceny však pohybují o mnoho výše – nejméně patnáct tisíc.

TOP 3 doplňky ke grilům:


3s COMMENTS

3 thoughts

 • 29 června, 2018 at 9:01 pm

  Osobně považuji grily na dřevěné uhlí za tradiční a zároveň asi nejlepší přístroje. S elektrickým grilem umí grilovat každý. Samozřejmě, vyplatí se třeba v zimě v kuchyni, ale ta tradiční letní grilovačka se s ním udělat nedá. Plynový gril je lepší, ale uhlí podle mě nenahradí. Maso by mělo natáhnout trochu kouře. Jako chemik pak můžu říct, že s karcinogenitou látek, které se vrátí do masa, to není až tak hrozné a pokud nebudete grilovat denně, není riziko nijak závratné. Pro mě jsou grily na dřevěné uhlí vrchol grilovacího umění 🙂

 • Jiřka Bohatá
  24 ledna, 2019 at 7:37 pm

  My grilujeme maso strašně rádi, i zeleninu. Máme ale malý byt, takže nemůžeme nikam ven na zahradu nebo tak. Koupili jsme si typ grilu Tefal Optigrill+ GC712D34 a fakt pecka. Umí dokonale uvařit, dobře se čistí a ani moc nestojí. Dostala jsem ho k loňským Vánocům a jsme spokojeni! Doporučují ho snad všude, na Mallu https://www.mall.cz/grily/tefal-gc712d34-optigrill-inox-ee alze a různých stránkách, i tady https://www.chytryvyber.cz/nejlepsi-kontaktni-grily/

 • 22 března, 2019 at 7:17 am

  Ahoj,
  souhlasím se vším až na ten elektrický, Proč bych si neměl vybírat něco na čem neumí grilovat každý :D? To snad není mínus, ale plus tohoto druhu. Spíš bych uváděl, že prostě sedět u elektrického grilu nemá ten spirit jako grilovat na běžném :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *