HomeDle chodu Ze zahrádky přímo na talíř

Ze zahrádky přímo na talíř

Posted in : Dle chodu, Dle ingrediencí, Komernční a tiskové zprávy, Polévky, Saláty, Studená kuchyně, Zelenina on by : Markéta Kyselá Štítky: ,

Živá přírodní strava se skládá z kompletních přírodních celků jednotlivých potravin tak, jak je nabízí příroda, tedy všechny její konzumovatelné části se využívají pro zdraví člověka, vzniká zde minimum odpadu (jedí se i natě, např. Z mrkve, listy z kedlubny, brokolice či květáku …). Živé přírodní potraviny se jen očistí, nakrájí či nastrouhají a aranžují na talíři. To vyžaduje jen málo času a energie na jejich přípravu. Pokud živá strava bude pravidelně na našem talíři, tak nás nejen obdaří zdravím a dlouhověkostí, ale i dlouhou mládím, vitalitou, krásou i štěstím.

Léto nám nabízí širokou paletu čerstvých zelenin, zelených koření, ovoce a k dispozici máme i zásoby sušeného ovoce, luštěnin, zrnin a samozřejmě i mléčných výrobků a vajec. Rozumně můžeme využít i dostatek mladého masa z drobných zvířat, drůbeže, a zejména ryby, při kterých stačí jen krátkodobá tepelná úprava na rozdíl od úpravy masa velkých zvířat.

Co sníst živé a co raději uvařit

Přírodních potravin, které bychom měli před konzumací uvařit, není mnoho. Zdravý člověk může sníst prakticky všechny, dokonce i syrové brambory, i když je pravda, že vařené či pečené jsou zdravější, a zejména stravitelnější. Určitý problém je s luštěninami, výjimkou je mladý hrášek. Ostatní, hlavně dozrálé a suché luštěniny, obsahují více obranných látek proti možným predátorům, kterými jsme v tomto případě i my, takže po namočení jejich třeba uvařit, aby se v nich přítomné (pro luštěniny ochranné) lektiny rozložily. Tyto rostlinné ochranné látky se nacházejí hlavně v semenech, neboť ty jsou pro rostliny z hlediska zachování rodu nejdůležitější. Zároveň pomáhá zhubnout.

Z ostatních zelenin nezvykneme jíst například surový lilek, dýni či cuketu, z ovoce dulu, z přírodních plodů zejména Bezinky černou a jeřabin. Obiloviny a zrniny obvykle také vaříme nebo jejich výživovou hodnotu i stravitelnost zvýšíme naklíčením, při kterém se jejich obranné látky zcela nebo z velké části rozloží. Houbami rovněž zvyšujeme výživnou i ochrannou hodnotu jídel, raději je však do živého jídla přidáváme až po jejich důkladném udušeni.

Čerstvá čočka

Do uvařené čočky vmícháme 1/3 naklíčené čočky, přidáme nasekané okurky „kvašáky“, nasekanou dužinu avokáda a přidáme bohatě koprové natě. Vše zalijeme dresinkem z olivového oleje, šťávy z limetek s trochou vody z kysaného zelí a sojové omáčky. Říká se, že čočka má také vliv na erekci.

Pečená dýně

Máslovou dužiny dýni nakrájíme na menší kousky, dáme na pekáč, pokapeme olivovým olejem, ochutíme pepřem, mletou paprikou, provensálským bylinkami, vše promícháme a ve vyhřáté troubě pečeme asi 30 minut, necháme vychladnout. Dýně je také prospěšná při problémech s hladinou testosteronu.

Dresink: Připravíme si ho z jablečného nebo vinného octa, olivového oleje, omáčky tamari a pepře. Smícháme pečenou dýni, nakrájené olivy, nakrájenou dužinu z avokáda, bohatě přidáme listy rukoly nebo potočnice a pampelišky, zalijeme dresinkem a dobře promícháme.

Živé hamburgery

Sladká náplň: Zralé měkké ovoce (broskve, meruňky, jahody, banány a jiné) rozmačkáme na kaši a smícháme s tvarohem, mletými ořechy nebo kokosem, přidáme mletý hřebíček, skořici a nastrouhanou citrónovou kůru, případně i šťávu.

Slaná náplň: Základem je brynza a doplňkem nasekaná mladá cibulka i s natí, mleté ​​nebo sekané ořechy, mletá paprika.

Základ hamburgerů: Plátky jablek, hrušek, tužších masitých rajčat, vydlabané jablka, hrušky, rajčata a jiné vhodné ovoce. Ovocné plátky nahrubo natřeme nádivkou přikryjeme druhým plátkem ovoce, případně vrch ozdobíme rozinkou nebo třešní připíchnutý párátkem. Podobně plníme vydlabané ovoce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *