HomeKomernční a tiskové zprávy Vaření s microgreens

Vaření s microgreens

Posted in : Komernční a tiskové zprávy, Zelenina on by : Míša Sedláková Štítky: , , , , ,

Microgreens jsou aktuálním trendem v pěstování zeleniny. O co se jedná a jak je nejlépe zužitkovat v kuchyni?

Co jsou microgreens a jaké mají výhody

Pod anglickým termínem microgreens se skrývá zdravá lokální potravina. Přeložit bychom tento termín mohli jako „minizelenina“ či „minisaláty“.

To ale není dostačující vysvětlení, nejedná se o zeleninu, kterou znáte z trhů nebo z regálů v obchodě. Microgreens jsou mladými výhonky zeleniny, ale také luštěnin či bylinek. Ani český ekvivalent klíček není v tomto případě příliš přesný, klíček je totiž jakýmsi předstupněm microgrens.

Tyto výhonky obsahují velké množství látek, které jsou cenné pro organismus. Především se jedná o vitamíny a minerály, ale i o vlákninu. Pravidelná konzumace je proto prospěšná pro naše zdraví a dokáže nám dodat energii.

Zásadní výhodou microgreens je to, že je lze pěstovat i v zimě. Přísun čerstvé zeleniny tak budete mít i v měsících, kdy ještě klasická zelenina neroste.

Jak na pěstování microgreens a co s nimi

Jak pěstovat microgreens? Zkušenosti nebo speciální vybavení k tomu nepotřebujete. Stačí vám vhodná nádoba, klidně i plastová. Jen do ní budete muset udělat odtokové dírky. Semínka je možné nasít poměrně hustě, na velké rostliny totiž v tomto případě čekat nebudete, moc místa jim tedy vyhradit nemusíte.

Půdu je potřeba připravit do výšky cca 5 cm. Následně semínka zakryjte vrstvou zeminy, která bude mít přibližně 0,5 cm. Krom substrátu lze k výsevu použít i tkaninu. Nádobu je potřeba překrýt potravinářskou fólií. Důležité pro zdárný růst je teplo a vlhko, které dodáme postavením na teplé místo, například na parapet. Stejně tak musíme kontrolovat půdu, pokud je suchá, tak ji rosíme.

Pro pěstování je možné použít například rukolu, která velmi rychle roste. Možnosti jsou však prakticky neomezené, pěstuje se takto i hrách nebo červená řepa. Velmi dobré výsledky má ředkev či brokolice. Žádná hnojiva přitom používat nemusíte. První sklizeň na vás navíc čeká už zhruba po 7 až 14 dnech.

Microgreens svou chutí připomínají dospělé rostliny. Inspirovat vás mohou i četné recepty s microgreens. Skvěle se tyto rostlinky hodí hlavně do salátů, ale i na pečivo nebo do pomazánek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *