23 června, 2016
Grilovací desatero pro začátečníky
Comments : 1 Posted in : Dle ingrediencí, Grilování, Maso vepřové, Speciály, Teorie, Uzeniny on by : Standa Kolařík Štítky: grilování, tipy
Může se to zdát triviální, ale znáte to – „Opakování, matka moudrosti“
- Používat jenom opravdu kvalitní, odleželé jateční maso nebo drůbež.
Nesmí být ani oschlé ani oslizlé, a rozhodně by nemělo mít zelenou barvu - Maso před grilováním zbytečně neumývat, jeho povrch stačí otřít čistou vlhkou utěrkou.
- Před grilováním maso, ale i zeleninu a ryby vždy marinuji, abych pokrmu dodal výraznou chuť.
Během marinování potraviny uchovávat vždy v chladu. (viz bod.1) - Solím, respektive hosté solí, až hotový pokrm, a to i s ohledem na další omáčky na stole.
- Gril vždy předem patřičně rozehřeji, stupeň tepla či žhavosti uhlí volím podle druhu potraviny. A taky dle hesla „méně je někdy více“
- Grilovací jehlu a rošty před použitím vždy potřít olejem nebo kůží ze špeku, aby se na ně maso nepřichycovalo.
- Maso obracíme kleštěmi, nikdy do něj nepícháme vidličkou, aby zbytečně nevytékala šťáva.
- Ryby grilujeme pokud možno celé, a používáme speciální košíky nebo aspoň alobal, aby se jemné maso ryb nerozpadlo.
- Lze samozřejmě grilovat i uzeniny. Vždy ale grilujeme pouze uženiny s vysokým obsahem masa, a rozhodně negrilujeme párky v plastovém střívku.
Uzené maso nepoužívám, protože se pro grilování nehodí. - Tvrdší druhy zeleniny před grilováním máčím 15 minut ve studené vodě, aby zelenina zůstala křehká.
TOP 3 doplňky ke grilům:
One thought on : 1
Grilování je také o cviku, chce to postupně vychytat. Ač to mnoho zarytých fanoušků grilování na uhlí nerado uslyší, tak plynový gril má mnohé výhody, a to třeba právě i pro začátečníky. Při nešikovné manipulaci s potravinou nedochází ke kontaktu s ohněm, šťáva a tuk co odkapává se nepřipalují. Příprava je tak zdravější a čištění snazší.