20 května, 2017
Kvašáky na tři způsoby
Posted in : Bezmasé, Česká kuchyně, Chuťovky a předkrmy, Dle chodu, Dle ingrediencí, Saláty, Speciály, Studená kuchyně, Základní kurz, Zelenina on by : Standa Kolařík Štítky: kvašení, Okurky, pochoutky, venkovská kuchyně
Kvašáky, tedy nakládané okurky prošlé mléčným kvašením, můžete milovat nebo nenávidět. Ti z Vás kdo je rádi nemají, tak je asi ani dělat nebudou – pro ně tento článek určen není 🙂 Pro skpinu lidí co je rádi mají je jistě klíčovou informací, že jejich příprava není nic složitého. Dokonce nabídneme hned tři způsoby jejich přípravy.
Prvním a asi nejdůležitějším krokem je omytí okurek. Důležité je to proto, že na hygieně a čistotě prostředí dost závisí výsledek našeho snažení. Dalším krokem je jejich navrstvení do kameninového hrnce, přičemž proložíme dubovým a višňovým listem. Proložíme koprem, dále listem černého rybízu, křenem nakrájeným na kolečka a estragonem. Třetím krokem je zalití vlažným roztokem, který by měl mít určitou konzistenci, na kterou se nyní podíváme. Do roztoku tedy přijde 2 až 3 dkg cukru, půl deka kyseliny vinné a na jeden litr vody přijdou tři deka soli. Pojďme se nyní podívat na několik nejznámějších druhů kvašáků.
- Pravé hanácké rychlokvašky – na 10 kilogramů okurek budeme potřebovat 2 natě koprů, 10 višňových a 10 révových listů. Pokud jde o nálev, tak do jednoho litru vody přidáme jedno deka cukru a čtyři deka soli, přičemž samozřejmě množství nálevu záleží na vaši potřebě.
- Česnekové rychlokvašky – Budeme potřebovat šest stroužků česneku, pět větviček kopru, pět malých feferonek, jeden stonek celeru, bobkové listy a pár višňových nebo vinných listů. Okurky nejprve očistíme a spaříme osolenou vroucí vodou. Pak hned slijeme zalijeme studenou vodou. Do sklenic pak dáváme na střídačku okurky, prokládáme lístky celeru, koprem, česnekem, feferonkami, višňovým listem a bobkovým listem.
- Celoroční kvašáky – Větší okurky, které můžeme rozkrojit na polovinu, naskládáme do sklenic a prokládáme cibulí, koprem a kolečky mrkve. Do jednoho litru převařené vody přidáme zhruba čtyři deka soli a přelijeme okurky. Poté zavíčkujeme a ukládáme do chladné místnosti.
[ssba]