HomeKomernční a tiskové zprávy 15 jedinečných fobií souvisejících s jídlem

15 jedinečných fobií souvisejících s jídlem

Posted in : Komernční a tiskové zprávy on by : Eliška Trnková

Obecně se má za to, že fobie většinou vznikají kombinací traumatických událostí a genetických faktorů. Fobie lze rozdělit na specifické fobie, sociální fobie a agorafobie. U mnoha specifických fobií lze vysledovat konkrétní spouštěcí událost, obvykle traumatický zážitek v raném věku. Předpokládá se, že při vzniku fobií hraje hlavní roli dědičnost, genetika a chemie mozku v kombinaci s životními zkušenostmi. Specifické fobie lze také rozdělit, existují ty, které se týkají lidí, zvířat, jídla, barev, čísel, přírody, specifických situací atd.

Fobie nejsou neobvyklé, tak jako deprese, nadměrný stres a úzkosti patří mezi důvody, proč vyhledat psychologa. Ve skutečnosti se podle americké Asociace pro úzkost a depresi 19 milionů Američanů potýká s fobiemi tak závažnými, že významným způsobem ovlivňují jejich život. V tomto článku se budeme zabývat 15 jedinečnými fobiemi, které se týkají pouze jídla.

Cibofobie: strach z jídla

Lidé, kteří trpí touto fobií, se bojí jídla a nápojů obecně nebo některých konkrétních potravin, jako jsou potraviny podléhající rychlé zkáze, nedovařené potraviny, zbytky jídla a data spotřeby. Také jim může činit potíže jíst v restauraci nebo u někoho doma, kde nemají výhled ani kontrolu nad připravovaným jídlem. V zásadě tedy dávají přednost přípravě vlastního jídla.

Arachibutyrofobie: Strach z arašídového másla ulpívajícího v ústech

Ve skutečnosti nejde o strach z arašídového másla jako předmětu, ale spíše o strach z arašídového másla přilepeného na horní patro. Může souviset se strachem ze zakuckání nebo se vyskytuje jen samostatně. Závažnost závisí na každém jednotlivci. Někteří lidé mohou jíst malé porce, zatímco jiní by se ho snažili ze svého jídelníčku zcela vyřadit. Tato fobie se může rozšířit na jakékoli jídlo související s arašídy, jako je zmrzlina nebo sušenky s arašídovým máslem, arašídové omáčky atd.

Alliumfobie: strach z česneku

Lidé, kteří trpí touto fobií, nemohou jíst ani cítit česnek. Vyhýbají se také dalším ostrým rostlinám, jako je cibule, pažitka a šalotka. Kromě toho nemohou jíst jídla, která obsahují česnek; nemohou také sedět na místě, kde cítí česnek. Proto dávají přednost stravování doma, kde si jídlo připravují sami, aby se ujistili, že je jídlo poživatelné.

Ichtyofobie: strach z ryb

Kvůli ní se fobici bojí všech druhů ryb, i těch nejmenších neškodných, živých i mrtvých. Podobně jako u ostrakonofobie se tito lidé vyhýbají plavání nebo chůzi po mostech, nebo dokonce návštěvě akvárií. Také by nikdy ryby nejedli, nedotýkali se jich ani se na ně nedívali. Vyhýbali by se dokonce i restauracím s mořskou stravou a bydlení v blízkosti oceánu.

Ostrakonofobie: strach z měkkýšů a korýšů

Lidé, kteří jí trpí, mohou mít velkou úzkost v přítomnosti měkkýše nebo dokonce když ho někdo v jejich blízkosti jí. Tento strach se týká všech druhů korýšů, jako jsou krevety, humři, krabi a raci. Lidé, kteří trpí tímto onemocněním, mohou učinit zásadní životní rozhodnutí, například žít ve vnitrozemí a vyhýbat se oceánu a všem mořským restauracím, jen aby snížili pravděpodobnost, že se setkají s korýši.

Deipnofobie: strach z jídla

Jedná se o strach z večeře s partou lidí a ze současné konverzace. Možná se těšíte na další večeři, ale tito lidé s fobií by ji nejraději vynechali. Obvykle jedí mlčky sami, a pokud stolují s ostatními, očekávají, že budou jíst také mlčky. Tato fobie spadá do kategorie sociální fobie a pro některé lidi může být i důvodem k ukončení partnerských vztahů a potřebě vyhledat vztahové poradenství. Může být vyvolána předchozí traumatickou událostí, například trapasem na večeři nebo hrozným rande naslepo.

Mortuusequusfobie: Strach z kečupu

Rádi si dáváte kečup téměř na všechna jídla? Pravděpodobně je hrozný nápad dělat to v blízkosti člověka, který touto chorobou trpí. Jedná se o strach z kečupu. Nikdy ho nemohou ochutnat, dotknout se ho ani cítit jeho vůni. Prostě se jim nelíbí textura a barva; rozhodně to nesouvisí s krví nebo rajčaty. Pokud s vámi jedí, neměli byste je žádat, aby vám podávali láhev kečupu, a nejlépe ho vůbec nepoužívat.

Turofobie: strach ze sýra

Lidé s tímto onemocněním nemohou jíst ani se dotýkat sýrů. Textura a vůně jim může způsobit záchvat paniky nebo studený pot. Může to souviset s traumatickou vzpomínkou nebo nesnášenlivostí laktózy. Pacienti v psychologických ambulancích vysvětlují tento strach i takto: „Když přijdu do supermarketu a vidím všechny sýry naskládané na sebe, propadám panice – opravdu se musím přemáhat, abych je udržela pohromadě. Pokud se někdy v televizi objeví zpráva nebo dokument, ve kterém se objeví sýr, musím okamžitě přepnout na jiný kanál“. Turofobici také mohou mít raději jeden druh sýra než druhý, zatímco jiní nesnášejí celou mléčnou potravinu. V jejím případě nejvíce nesnáší smetanový sýr kvůli jeho měkké a mazlavé konzistenci, následuje sýr s modrou plísní.

Mageirokofobie: strach z vaření

Všichni můžeme být při vaření pro hosty nervózní a obávat se, že jídlo nebude chutnat nebo že jeho prezentace nebude tak dokonalá, jak bychom chtěli. Když však tento pocit přeroste do takové míry, že se stane jedním z vašich každodenních problémů, jedná se o fobii. Tento strach může mít různé podoby. Někteří lidé se bojí vařit pro velkou skupinu lidí, zatímco jiní nemají sílu ani uvařit slaninu nebo udělat míchaná vajíčka. Existuje mnoho důvodů, proč by někdo mohl mít magirofobii. Tyto důvody lze rozdělit na 2: strach týkající se procesu vaření (pořezání nebo popálení se nebo strach z kuchařských technik, které plně neovládají, strach z koření, obavy z prezentace, strach z receptu atd) a strach týkající se výsledků vaření: poleptání a způsobení nemoci, podávání nepoživatelných jídel: nedovařených nebo převařených jídel atd.

Fagofobie: strach z polykání

Pro většinu lidí je činnost polykání stejně jednoduchá jako dýchání, ale v některých případech tomu tak není. Obvykle se objevuje kvůli děsivé události týkající se dušení nebo polykání abnormálním způsobem nebo kvůli jinému strachu z jídla. Ti, kteří se bojí polykat, mohou zjistit, že toho nejsou fyzicky schopni, jakmile se stanou příliš úzkostnými. Napětí může způsobit stažení svalů hrdla a pocit knedlíku v krku. Při jídle však může pomoci nalezení komfortní zóny pro zvládnutí této fobie, například snaha zůstat v klidu a jíst po malých soustech a doušcích nápoje nebo vody, také použití rozptylovače, jako je televize a klidná hudba. Někdy je nutné vyhledat psychoterapii.

Chiclephobia: strach ze žvýkaček

Tyto lidi by mohlo dráždit, když někdo žvýká žvýkačky; nesnášejí žvýkačky a jejich strukturu a vzhled, a dokonce i zvuk, který vydávají. Většinou to také souvisí s nějakou hroznou událostí v dětství se žvýkačkou. Skvělým příkladem je Oprah Winfreyová. Ta zakazuje žvýkačky ve svém produkčním studiu Harpo. Během rozhovoru pro časopis People řekla: „Nesnáším žvýkačky. Dělá se mi špatně, jen když na to pomyslím. Když ji lidé hlasitě žvýkají nebo mlaskají a vytahují si ji z úst, to je to nejhorší“. Svou fobii spojila se vzpomínkou z dětství: nelíbilo se jí, jak její babička žvýkala žvýkačky.

Acerofobie: Strach z kyselosti

Jedná se o strach z kyselého jídla. Lidé trpící fobií se vyhýbali všemu kyselému od citronů, limetek, pomerančů, kyselých okurek, kyselých bonbonů atd. Trpí také úzkostí a záchvaty paniky, pokud někdy snědí nějaké kyselé jídlo. Také jídlo venku může být obtížné. Někteří lidé trpící fobií by to dovedli do extrému a jedli by pouze jídlo, které si sami připravují, nebo dokonce stejné jídlo každý den.

Konzekotaleofobie: strach z hůlek

Jedná se o iracionální strach z jídelních hůlek. Může být spojen s událostí týkající se asijské kultury, lidí a jídla. Lidé, kteří trpí touto specifickou fobií, nemohou používat jídelní hůlky, ani se v jejich blízkosti zdržovat nebo se dívat, jak je někdo používá; jinak by dostali záchvat paniky nebo úzkosti jako při jakékoli jiné fobii. Také se mohou vyhýbat jakékoli restauraci, kde se podává asijské jídlo. Pravděpodobně by všichni uživatelé hůlek v asijských zemích byli vyškrtnuti ze seznamu míst, kam chodí.

Emetofobie: strach ze zvracení

Lidé, kteří trpí touto fobií, by udělali cokoli, aby se vyhnuli zvracení. Patří sem strach z toho, že uvidí zvracení, že budou provádět úkon zvracení nebo že budou někoho pozorovat, jak to dělá, ať už na veřejných nebo soukromých místech. Pro tyto lidi je běžné, že mají podváhu. Aby unikli situaci, udělali by lidé trpící fobií cokoli od hladovění nebo pobytu v bolestech až po útěk, pokud se týká jiné bytosti. Faktory se liší případ od případu, například traumatická zkušenost se zvracením nebo zneužívání v dětství. Psychologové provedli experiment, kde na základě různých průzkumů dospěli k závěru, že lidé trpící emetofobií mají častěji vnitřní lokus kontroly týkající se jejich každodenního života i záležitostí souvisejících se zdravím.

Neofobie z potravin: strach z nových potravin

Jedná se o kombinaci neofobie a cibofobie. Je častější u dětí než u dospělých. Vyzkoušení nového jídla se některým lidem zdá jako vzrušující zážitek, zatímco pro jiné je to děsivé; proto se cítí bezpečně, když konzumují jen běžné jídlo, které měli vždycky.

Závěrem bych chtěl říci, že pokud se u vás vyskytla některá z těchto fobií nebo příznaků, jako je dušnost, závratě, nevolnost, zrychlený tep, úzkost, deprese, záchvaty paniky, studený pot, náhlý strach a bolest na hrudi, nebo pokud máte pocit, že to má závažný dopad na váš každodenní život, zkuste vyhledat odbronou pomoc psychologa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *