HomeDle ingrediencí Bezlepkové Tofu – sojový zázrak

Tofu – sojový zázrak

Posted in : Bezlepkové, Bezmasé, Dle ingrediencí, Základní kurz on by : Míša Sedláková Štítky: , ,

Tofu je jídlo vyráběné srážením sojového mléka se sádrou.

Tofu pochází z Číny, kde se začalo vyrábět ve druhém století před naším letopočtem. Dále se jeho znalost rozšířila i do Japonska.V západních zemích bylo tófu takřka neznámé až do poloviny 20.století, ale s rostoucím zájmem o vegetariánství a zdravou stravu se i zde začalo masivně rozšiřovat. Dnes lze tófu koupit nejen v obchodech se zdravou výživou, ale i v mnoha hypermarketech a supermarketech.

Výroba: Nejprve se sójové boby důkladně propláchnou, poté se namočí a nechají se bobtnat. Až jsou sójové boby dostatečně nabobtnalé, i s vodou se umixují. Výsledkem by měla být kaše co nejjemnější konzistence. Následuje vaření při teplotě větší než 100 °C. Pasírováním vznikne sójový nápoj (surovina pro výrobu tofu), který je potřeba ještě vysrážet. Vysrážený sójový nápoj se zatíží, aby vytekla přebytečná voda. Výsledkem je tofu natural.

Využití: V asijské kuchyni se tofu používá ve slaných i sladkých jídlech a je ceněno především pro jeho schopnost přejmout chuť ostatních surovin. V Evropě a Americe je tofu spojeno především s veganstvím a vegetariánstvím, jelikož ho lze díky vysokému obsahu bílkovin použít jako náhražku masa.

Přikládam recept na Bulgurito s tofu jako inspiraci. 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *