HomeNezařazené Co je to agorafobie a jak se jí zbavit?

Co je to agorafobie a jak se jí zbavit?

Posted in : Nezařazené on by : Standa Kolařík

Každý z nás se něčeho bojí. Strach je emoce, prostřednictvím které reagujeme na neznámé podněty, prostředí nebo nebezpečí. Doprovází ho bušení srdce, zrychlené dýchání, chvění a další neurovegetativní projevy. Naše obavy však nesmí přerůst až do fobie – tu už pro naše tělo není přirozené.

Fobie je už totiž úzkostná porucha, kterou charakterizuje chorobný strach z nějakého podnětu. Může se jednat o lidi, zvířata, místa a mnoho dalších věcí, a tak i typů fobií je celá řada. Tato porucha negativně ovlivňuje život člověka, které jí trpí, proto je nutné si včas uvědomit, že má psychické potíže a vyhledat odbornou pomoc. 

Duševní nemoc je stejná jako chřipka nebo jiné onemocnění těla. Není tedy ostuda, když navštívíte odborníka a necháte si poradit, jak se fobie zbavit. Pomůže vám psycholog Praha nebo nějaký jiný odborník, který se nachází ve vašem městě a zabývá se tímto typem psychických potíží.

V případě, že se u vás rozvinul nebo ještě stále rozvíjí strach z veřejných prostranství a nechcete opouštět svůj domov, na nic už nečekejte a vyhledejte odborníka. S největší pravděpodobností se totiž jedná o agorafobii. Dokáže vám pomoci například psychologická poradna Praha, která se na tyto i další psychické poruchy specializuje. 

Co je to agorafobie?

Agorafobie patří mezi úzkostné poruchy. Lidé, kteří jí trpí, se vyznačují tím, že mají strach z veřejných prostranství. Důvodem je jejich obava, že by se jim tam mohlo něco stát a nebyla by tam dostupná pomoc nebo by z daného místa bylo těžké uniknout. Tito lidé mají problém nakupovat a cestovat hromadnou dopravou jako jsou autobusy a vlaky. Pokud se této situaci musí vystavit, vyžadují doprovod.

Na druhou stranu jsou tito lidé schopni přijímat návštěvy i pracovat, ale pouze z bezpečí svého domova. Když je tedy navštívíte u nich doma, tak na nich nepoznáte, že agorafobii trpí. Postihuje děti, muže i ženy, nejčastěji se však jedná o lidi po třicátém roce věku.

Lze agorafobii vyléčit?

Agorafobie samozřejmě vyléčit lze, ale sami se jí nejspíš nezbavíte. Pokud touto poruchou trpíte, nebo víte o někom, koho postihla, je nutné vyhledat pomoc. Pomůže vám psychoterapie Praha. Většinou se léčba neobejde bez antidepresiv, která omezí úzkost.

Léčba probíhá postupným vystavováním obávané situaci pod dohledem terapeuta, ale i samostatně. Nejprve se člověk vystavuje podnětům, které způsobují nejmenší obavy. Důležité je, aby tato terapie probíhala každý den. V léčbě je nutné vytrvat a tíseň pak začne postupně klesat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat